کشف نو اخترشناسان؛ یکی از قمر های زحل قابل سکونت است!

به گزارش وبلاگ دانشگاه، جستجو برای حیات فرازمینی به تازگی جالب تر شده است، زیرا تیمی از دانشمندان از جمله دکتر کریستوفر گلین از مؤسسه Southwest Research Institute ایالات متحده شواهد تازهی از یک عنصر کلیدی برای حیات در اقیانوس زیرسطحی یکی از قمر های زحل، انسلادوس کشف نموده اند. مدل سازی تازه نشان می دهد که اقیانوس انسلادوس باید نسبتاً غنی از فسفر محلول باشد که یک عنصر ضروری برای حیات است.

کشف نو اخترشناسان؛ یکی از قمر های زحل قابل سکونت است!

به گزارش وبلاگ دانشگاه به نقل از rahnamato، گلین، متخصص برجسته اقیانوس شناسی فرازمینی، می گوید: انسلادوس یکی از اهداف اصلی در جستجوی بشر برای یافتن حیات در منظومه شمسی است. گلین در واقع، یکی از نویسندگان مقاله ای در مجموعه مقالات آموزشگاه ملی علوم (PNAS) است که این دستاورد نو را توصیف می نماید. در سال های پس از بازدید فضاپیمای کاسینی ناسا از منظومه زحل، اکتشافاتی که با داده های جمع آوری شده از این فضاپیما امکان پذیر شده، مکرراً ما را گشفت زده نموده است.

در واقع همین فضاپیماست که آب مایع زیرسطحی انسلادوس را کشف کرد و حتی نمونه هایی از آن را تجزیه و تحلیل کرد، زیرا توده هایی از دانه های یخ و بخار آب از شکاف های سطح یخی قمر به فضا فوران نموده بود. گلین گفت: اگرچه عنصر زیستی ضروری فسفر هنوز به طور مستقیم شناسایی نشده است، اما تیم ما شواهدی مبنی بر در دسترس بودن آن در اقیانوس زیر پوسته یخی این قمر کشف کرد.

یکی از مهم ترین اکتشافات در علم سیاره شناسی در 25 سال گذشته این است که دنیا هایی با اقیانوس هایی در زیر لایه یخ در منظومه شمسی رایج هستند. چنین دنیا هایی شامل قمر های سیارات غول پیکر مانند اروپا، تیتان و انسلادوس و بعلاوه اجرام دورتری مانند پلوتون است.

دنیا هایی مانند زمین با اقیانوس های سطحی باید در فاصله معینی از ستارگان میزبان خود قرار گیرند تا آب را به صورت مایع در سطح خود حفظ کند. با این حال، دنیا های اقیانوسی می توانند در محدوده وسیع تری از ستاره خود نیز شکل گیرند که این امر تعداد دنیا های قابل سکونت را به شدت افزایش می دهد.

اعضای تیم مدل سازی ترمودینامیکی و جنبشی را انجام دادند که ژئوشیمی فسفر را بر اساس بینش های کاسینی در مورد سیستم کف اقیانوس در انسلادوس شبیه سازی می نماید. آن ها در جریان تحقیقات خود، دقیق ترین مدل ژئوشیمیایی را که تا به امروز در مورد چگونگی حل شدن کانی های کف دریا بکار رفته، در مورد اقیانوس انسلادوس توسعه دادند و متوجه شدند که عنصر فسفر به صورت فسفات و به شکل محلول در آنجا موجود است.

گلین گفت: عنصر فسفر برای تمام حیات روی زمین لازم است. برای ایجاد DNA و RNA، مولکول های حامل انرژی، غشای سلولی، استخوان ها و دندان ها در انسان ها و حیوانات و حتی میکروبیوم پلانکتون های دریا لازم است. این برای اختر زیست شناسی به این معنی است که ما می توانیم نسبت به قبل اطمینان بیشتری داشته باشیم که اقیانوس انسلادوس قابل سکونت است. به گفته گلین، گام بعدی واضح است: ما باید به انسلادوس برگردیم تا ببینیم آیا واقعاً یک اقیانوس قابل سکونت در آنجا وجود دارد یا خیر.

منبع: فرارو

به "کشف نو اخترشناسان؛ یکی از قمر های زحل قابل سکونت است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نو اخترشناسان؛ یکی از قمر های زحل قابل سکونت است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید