خروج 45 میلیارد دلار سرمایه در 4 سال اخیر

به گزارش وبلاگ دانشگاه، سی و هشتمین جلسه هیات نمایندگان تهران با حضور مهدی غضنفری رئیس صندوق توسعه ملی و مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران برگزار گردید.

خروج 45 میلیارد دلار سرمایه در 4 سال اخیر

به گزارش ایلنا، در این نشست خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ابلاغ برنامه 5 ساله هفتم توسعه، گفت: در این برنامه پیشرفت مالی با نرخ مالی 8 درصد، کاهش تورم و تک نرخی شدن تورم ترسیم شده که این اهداف خوبی است، اما ضروری است که نخست تحلیلی از دلایل شکست ها و ناکامی های خود از برنامه 6 توسعه ارائه بدهیم.

وی ادامه داد: مقرر شد که در برنامه ششم توسعه معادل 46.9 درصد رشد مالی داشته باشیم که تنها 3.44 درصد رشد داشتیم.

به گفته خوانساری، میانگین رشد تورم قیمت ها 4.76 درصد بوده است به این معنا که سالیانه شاهد 100 درصدی رشد قیمت ها بودیم.

وی با اشاره به خروج 45 میلیارد دلار سرمایه در 4 سال اخیر، گفت: به نظر می رسد خروج سرمایه از کشور بیش از این رقم باشد چرا که بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران به صورت زیرزمینی است.

رئیس اتاق تهران با اشاره به بزرگ بودن اقتصاد دولتی، اضافه نمود: هزینه بالای دولت ایجاب می نماید که هر سریع تر دولت از تصدی گری در اقتصاد دست بکشد.

وی افت شدید سرمایه گذاری اجتماعی را عامل مهم در کاهش سرمایه گذاری ها در کشور بیان کرد و اضافه نمود: سرمایه گذاری ها به سمت سرمایه گذاری های زودبازده رفته که این برای اقتصاد افت است.

وی با بیان اینکه خروج نخبگان سالیانه افزایش پیدا نموده است، تاکید نمود: سال گذشته حدود 160 نخبه و متخصص قلب از کشور خارج شد و اگر اینگونه پیش برود در سال های آینده با کمبود متخصص روبرو خواهیم شد.

وی تحریم ها را به موریانه تشبیه کرد و اضافه نمود: قیمت کالا های تولیدی در ایران بالاست و قیمت ها غیررقابتی شده و بسیاری از بازار های خود را از دست دادیم.

خوانساری ادامه داد: سالیانه حجم صادرات خدمات فنی و مهندسی حدود 5 میلیارد دلار بود که این رقم به 300 میلیون دلار رسید.

رئیس اتاق تهران در خاتمه از عضویت و پیوستن ایران به سازمان همکاری های شانگ های ابراز خشنودی کرد.

منبع: فرارو

به "خروج 45 میلیارد دلار سرمایه در 4 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج 45 میلیارد دلار سرمایه در 4 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید